Redis za razliku od memceched za keširanje koristi RAM i noSQL što bi teorijsi trebalo da radi brže od samo memcached sistema. Redis koristi noSQL model key-value za skladištanje i upravljanje podacima.
Redis je open source projekat koji se konstatno razvija. Prati ga glas da što veći i posećeniji sajtovi to on bolje doprinosi brzini rada i učitavanje sajta.
Postavljanje Redis u WordPressu
Ukoliko niste postavite sajt na PHP verziju 7.3. Ako ne znate kako javite se podršci mi smo uvek dostupni!
Kao i za sve u WordPressu potrebno je da uključite plugin. Instlirajte i aktivirajte plugin po želji mi smo testirali dva i to Redis Object Cache i W3 Total cache.
U fajlu wp-config.php potrebno je da ubacite dva reda koda koji će vam pomoći oko keširanja.
define( 'WP_CACHE_KEY_SALT', 'salt' );
define( 'WP_CACHE', true );
U salt možete da unesete jedan salt koji automatski generise WP na linku: https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/
Plugin Redis Object Cache
Prilikom aktiviranja Redis Object Cache potrebno je samo da kliknete enable i to je sve. Plugin se sam povezuje i keširanje je krenulo.
![Kako da uključim Redis keširanje? rediscache Kako da uključim Redis keširanje?](https://www.webhostingsrbija.rs/wp-content/uploads/2020/01/rediscache.png)
Plugin W3 Total Cache
Nakon instalacije kliknite na General Settings i dobićete listu i dužu stranu sa podešavanjima. Idemo korak po korak.
Page Cache
![Kako da uključim Redis keširanje? redis1 Kako da uključim Redis keširanje?](https://www.webhostingsrbija.rs/wp-content/uploads/2020/01/redis1-1024x504.png)
Nakon što smo kliknuli na General Settings idemo ispod i tražimo sekciju Page Cache gde štikliramo Enable i biramo za method Redis. Onda za svaki slučaj da ne propustimo kliknimo Save All Settings.
Minify
![Kako da uključim Redis keširanje? redis2 Kako da uključim Redis keširanje?](https://www.webhostingsrbija.rs/wp-content/uploads/2020/01/redis2-1024x538.png)
Ovde tražimo sekciju Minify gde označimo Enable i biramo metod keširanja Redis. Imajte na umu da minify sav kod html,js,css menja i stavlja u jednu liniju. Pokazaću na sledećem primeru kako to radi:
<html>
<head>
<title>Ovo je primer</title>
</head>
<body>
... . ....
</body>
</html>
Prebacuje u sledeći kod:
<html><head><title>Ovo je primer</title></head><body>.....</body></html>
Ovo radi sa svim kodom tako da iako je ovo sjajna ideja i trebalo bi da funkcioniše u većini slučajeva može da se desi prilikom uključivanja minify da vaš sajt ne radi kako treba ili da neki deo se pokvari.
Database Cache
![Kako da uključim Redis keširanje? redis3 Kako da uključim Redis keširanje?](https://www.webhostingsrbija.rs/wp-content/uploads/2020/01/redis3.png)
Štiklirajte Enable i za method keširanja biramo Redis. Nakon toga ponovo kliknimo na Save All Settings kako slučajno ne bi smo izgubili podešavanja iz bilo kog razloga.
Object Cache
![Kako da uključim Redis keširanje? redis4 Kako da uključim Redis keširanje?](https://www.webhostingsrbija.rs/wp-content/uploads/2020/01/redis4.png)
Nađemo opciju Object Cache zatim kliknemo na Enable pa iz padajuće liste izaberimo Redis keširanje i obavezno nakon toga Save All Settings.
Fragment Cache
![Kako da uključim Redis keširanje? redis5 Kako da uključim Redis keširanje?](https://www.webhostingsrbija.rs/wp-content/uploads/2020/01/redis5.png)
I u ovoj opciji možemo da biramo Redis. I sačuvamo na Save All Settings.
Page Cache Advanced
![Kako da uključim Redis keširanje? redis6 Kako da uključim Redis keširanje?](https://www.webhostingsrbija.rs/wp-content/uploads/2020/01/redis6-1024x324.png)
Ovde možete da testirate da li radi i da imate dodatna podešavanja za samo keširanje.
Isto ovo važi i za svaku od opcija koju smo odabrali. Kada kliknete sa leve strane u Meniju na bilo koju od tih opcija videćete dodatna podešavanja. Za svako podešavanje ima puno tutorijala na internet, možete i sami da testirate ali pre svega kreirajte backup da ako nešto krene po zlu da možete da vratite i da imate funkcionalan sajt.